marcinstempien

Zarządzanie projektami w małej firmie – część 2

W poprzedniej części artykułu „Zarządzanie projektami w małej firmie” pisałem o dwóch pierwszych etapach zarządzania projektami, czyli o definiowaniu i planowaniu projektu.

Jak pamiętacie, w pierwszym etapie określamy, czym chcemy się zająć w projekcie i odpowiadamy sobie na pytanie, czy na pewno warto to robić. W drugim etapie planujemy działania, tak żeby o niczym nie zapomnieć i wdrażać projekt z głową. Określamy zadania, czas ich wykonania oraz potrzebne zasoby (czas pracowników i maszyn, dodatkowe wydatki itp.) Ustalamy też zasady prowadzenia projektu, przypisujemy osoby do poszczególnych zadań i określamy reguły komunikacji między nimi. Wszystko po to, aby projekt zakończył się sukcesem.

Cały artykuł jest dostępny TUTAJ. Koniecznie przeczytaj go, zanim ruszymy dalej.

Zarządzanie projektami. Etap III: REALIZACJA

Teraz to już masz z górki 😉

Choć ten etap jest kluczowy dla finalnego efektu projektu, to nie będę wcale wiele pisał na jego temat. Powiem krótko: sprawdza się tu stare przysłowie: jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Innymi słowy, jeśli przyłożyłeś się do realizacji dwóch pierwszych etapów, dobrze wszystko zdefiniowałeś i zaplanowałeś, to teraz wystarczy konsekwentnie trzymać się planu (choć oczywiście nie twierdzę wcale, że to jest proste i że już nic Cię nie zaskoczy. Wręcz przeciwnie).

Idealny model realizacji projektu jest taki: Regularne spotkania nadają rytm pracy, osoby przypisane do poszczególnych czynności realizują swoje zadania, trzymając się ustalonego harmonogramu.

Gdyby odnieść się do naszego przykładu z budową domu, to na etapie realizacji ekipa budowlana pod nadzorem kierownika kładzie fundamenty, następnie stawia dom w stanie surowym, kryje go dachem itd. Zadaniem właściciela jest doglądanie kolejnych etapów budowy. (W praktyce inwestor kursuje tam i z powrotem, wykonuje setki telefonów, rozwiązuje niespodziewane problemy, decyduje w kluczowych kwestiach itd. Nie jest lekko 😉).

Na tym etapie wdrażania projektu bardzo przydaje się opracowanie zestawienia, np. pliku Excel, w którym pojawią się następujące rubryki: zadanie | osoba odpowiedzialna| termin wykonania | status realizacji.

4 sytuacje, na które powinieneś się przygotować

Oto, co może się wydarzyć podczas realizacji projektu:

  1. Strata uzasadnienia biznesowego

Podstawowa, ale jednak nieoczywista zasada brzmi:

Jeśli projekt stracił swoje uzasadnienie biznesowe – zakończ go.

Nie ma sensu dokładać pieniędzy do czegoś, co nie będzie używane. Oczywiście w praktyce w takiej sytuacji możemy postarać się znaleźć jakiś „zastępczy cel”, który uratuje projekt. W takiej sytuacji przechodzimy do drugiego punktu:

2. Zmiana celu / zakresu projektu

Jeśli projekt zmieni z jakichś przyczyn swoje założenia z etapu definiowania, należy zrobić jego przegląd i urealnić wszystkie założenia i plany.

Najczęściej w firmach spotykamy się ze zwiększeniem zakresu projektu. Na przykład początkowo chcieliśmy zrobić tylko pilotażowe wdrożenie jakiegoś oprogramowania w jednej części zakładu, ale już w trakcie działań zapadła decyzja o wdrożeniu go od razu w całej firmie.  W takiej sytuacji ważne jest zaktualizowanie planu (termin zakończenia zapewne się przesunie). A może będą potrzebne dodatkowe zasoby: pieniądze, ludzie? – To pytania, na które musi sobie odpowiedzieć kierownik projektu, bo to na nim spoczywa odpowiedzialność za terminowość wdrożenia.

3. Zmiana w zasobach

Plan projektu powinien być żywy i odzwierciedlać rzeczywistość. Najlepiej zachować oryginalny plan z założonymi terminami, ale działać na planie rzeczywistym, który uwzględnia takie zmiany, jak braki w zasobach, niemożność wykonania określonych zadań itp.

4. Opóźnienia

To najczęstszy problem, jaki napotkasz na etapie realizacji projektu. Jak wskazują różne badania, tylko co trzeci projekt kończy się zgodnie z założonym pierwotnym terminem.

Skutecznym lekarstwem na opóźnienia w firmach są regularne spotkania, które motywują do pracy i dają możliwość szybkiego zgłaszania problemów, co pozwala na ich rozwiązanie, zanim będą miały znaczący wpływ na terminowość całego projektu.

PLAN MINIMUM dla etapu REALIZACJA:
Wykonuj kolejno zadania według ustalonego harmonogramu i regularnie sprawdzaj, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

Zarządzanie projektami. Etap IV: ZAKOŃCZENIE PROJEKTU

Na tym etapie kończy się właściwy projekt. Jak to się odbywa w praktyce? Kierownik zgłasza formalnie właścicielowi fakt zakończenia projektu i ten ostatecznie decyduje, czy projekt można uznać za zamknięty. Pamiętaj: data rozpoczęcia i zakończenia są bardzo ważne z punktu widzenia zarządzania projektami, aby uniknąć chaosu.

Dobrą praktyką jest zorganizowanie spotkania podsumowującego, w którym bierze udział właściciel, lider oraz wszyscy członkowie zespołu. W czasie takiego spotkania sprawdza się, czy cel został osiągnięty, formułuje się wnioski na przyszłość, dobrze jest również nagrodzić zespół za pracę.

Na koniec pozostaje uporządkowanie dokumentacji (usuniecie zbędnych plików i dokumentów oraz archiwizacja wartościowych materiałów) oraz określenie sposobu monitorowania efektów projektu (jeśli zachodzi taka potrzeba).

PLAN MINIMUM dla etapu ZAKOŃCZENIE:
Ogłoś oficjalnie zakończenie projektu. Podziękuj zespołowi. Uporządkuj materiały po projekcie.

Jak wdrożyć zarządzanie projektami w małej firmie? –  4 proste rady

No dobra, wiadomo już, jak modelowo powinien wyglądać przebieg niewielkiego projektu w firmie. Ale jak to wszystko zacząć? Każda firma jest inna i zarządzanie projektami – jak wszystko – trzeba dopasować do swoich potrzeb.

Oto moja propozycja:

1.     Wybierz koordynatora

Zacznij od wyznaczenia osoby, która będzie koordynowała temat zarzadzania projektami od początku do końca. Możesz oczywiście wyznaczyć do tej funkcji samego siebie 😉, choć lepiej poszukać kogoś wśród swoich pracowników.

Do obowiązków koordynatora będzie należało:

  • określanie i rozwijanie standardów projektów,
  • koordynowanie wszystkich projektów w firmie,
  • wspieranie kierowników projektów wiedzą w temacie zarządzania projektami.

2.     Zorganizuj szkolenie – dostarcz swoim ludziom odpowiednią wiedzę.

Jak widzisz po przeczytaniu artykułu, zarządzanie projektami nie jest bardzo skomplikowane. Niewątpliwie potrzebna jest jednak podstawowa wiedza w tym temacie.

Zorganizuj szkolenie dla wszystkich pracowników, dla kierowników zespołu albo chociaż dla koordynatora – jeśli będzie w stanie przekazać później swoją wiedzę pozostałym pracownikom. Taka wiedza powinna zostać zapisana, np. w formie prezentacji, żeby w przyszłości można było sięgnąć do materiałów i przypomnieć sobie podstawowe zasady.

3.     Zbuduj system

Określ, jak ma wyglądać w Twojej firmie rozpoczynanie projektu, jego zamykanie. Z jakich narzędzi, arkuszy, aplikacji będziecie korzystać? Gdzie będziecie gromadzić materiały? Zbuduj i zapisz standard zarządzania projektami w Twojej firmie. Pamiętaj, że raz ustalony standard można i należy co jakiś czas modyfikować i zmieniać tak, żeby był coraz lepszy.

4.     Uruchom projekt pilotażowy

Uruchom pierwszy projekt i sprawdź, czy wszystko w praktyce działa tak, jak zostało zaplanowane. W przypadku problemów wspieraj kierownika albo zmień standard, bo może się okazać, że przyjęte założenia działania systemu nie były optymalne.

Podsumowanie

Kiedy warto wdrożyć zarządzanie projektami? Zarządzanie projektami przyda Ci się w firmie, jeśli widzisz, że coraz więcej tematów jest niedomykanych, różne sprawy gdzieś Ci umykają albo gdy rozprasza się odpowiedzialność za zadania.

Zarządzanie projektami to nie czarna magia i wcale nie musi być trudne, jeśli zostanie dopasowane do potrzeb konkretnej firmy. Bardzo chętnie Ci w tym pomogę.

Skontaktuj się ze mną mailowo: witold@sadecki.org, dołącz do zamkniętej grupy na FB CIĄGŁE DOSKONALENIE i zadaj tam pytanie lub po prostu zadzwoń.

Zaplanujmy w Twojej firmie szkolenie i zrobimy plan wdrożenia zarządzania projektami. Wybór należy do Ciebie. Chętnie podzielę się swoją wiedzą z Tobą w takiej formie i w takim zakresie, jaki jest dla Ciebie najkorzystniejszy.

PS 1.

Do tematu zarządzania projektami wrócę w kolejnym artykule: 10 praktycznych porad, jak zarządzać projektami w firmie.

PS 2

Znawcom  tematu – menadżerom projektów, osobom, które prowadzą duże projekty (architekci, budowlańcy itp.) może się wydawać, że opisałem zarządzanie projektami bardzo pobieżnie i mało szczegółowo. Nie piszę wcale o analizie ryzyka, ścieżce krytycznej, budżetach, wskaźnikach, roli lidera i motywowaniu. Zrobiłem to całkiem świadomie. Wszystkie te rzeczy nie są niezbędne, żeby przeprowadzić zmianę w firmie albo przygotować nowy produkt dla klienta, a powodowałyby dodatkowe obciążenie pracowników biurokracją. Moja propozycja to szczupłe zarządzanie projektami, dopasowane do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw.

Masz pytania? Zadaj je pod artykułem! Porozmawiamy 😉

Do zobaczenia na ścieżce ciągłego doskonalenia!

Podobne artykuły

Porządek w hasłach w 5 krokach

Hasła, hasła, hasła… Ostatnio sporo się słyszy o włamaniach na konta bankowe albo o przejęciach kont na FB czy Instagramie;...

Przeglądy maszyn – Jak wdrożyć system w 4 prostych krokach

Pozostajemy w temacie utrzymania maszyn w dobrym stanie technicznym. W poprzednim artykule poruszałem temat niezawodności maszyn, odpowiadałem na pytanie, czy...

Utrzymanie maszyn w dobrym stanie technicznym – wstęp

Każdy z nas posiada jakieś urządzenia, których używa podczas pracy. W zależności od profilu firmy mogą to być maszyny (w przypadku...

Audyt klienta – jak sobie z nim poradzić?

W trakcie poszukiwania nowych klientów przedsiębiorca chce czasem odwiedzić firmę swojego potencjalnego dostawcy. W pierwszej chwili może się to wydawać...

Standardy i standaryzacja w firmie

Standaryzacja wielu ludziom kojarzy się z mocno nieżyciowymi przepisami i wymaganiami, które nas usztywniają, zatem trzeba omijać je szerokim łukiem....

Oczekiwanie jako jedna z 8 strat w firmie

Jakiś czas temu poruszyłem w swoich artykułach temat różnych strat występujących w firmach (pisałem o nadmiernym przetwarzaniu  oraz o zapasach). Ponieważ świadomość wartości dodanej...

Metoda małych kroków

Dla kogo jest metoda małych kroków? Pewna pani chciała schudnąć. Leżała na kanapie i godzinami szukała w swoim smartfonie wskazówek,...

Mierzenie efektywności firmy – Jak zbudować prosty system pomiarowy?

W poprzednich artykułach o wskaźnikach firmowych (znajdziesz je TUTAJ i TUTAJ) podałem Wam kilka argumentów przemawiających za tym, że warto mierzyć swoje procesy, oraz...

Wskaźniki firmowe – cz. 2, czyli o pracy „nie na maksa” – case study

W pierwszej części artykułu Wskaźniki firmowe, czyli o rąbaniu siekierą zachęcałem Was do rozpoczęcia pomiarów wydajności w firmie. Dowodziłem, że co innego wiedzieć coś...

Wskaźniki firmowe – cz. 1, czyli o rąbaniu siekierą

Spotykam się na co dzień z wieloma przedsiębiorcami. Niektórzy mają biznesy świetnie zorganizowane, inni gorzej, ale zasadniczo łączy ich jedno:...

Zaangażowanie pracowników w organizację miejsca pracy

Dlaczego w drukarce nie ma znowu papieru? Czy możesz przynieść wodę do dystrybutora? Czy ktoś może w końcu złożyć tę choinkę? Przecież...

Jak zarządzać projektami – 10 praktycznych porad

W moich artykułach o zarządzaniu projektami: Zarządzanie projektami w małych firmach – cz. 1 i cz. 2 skupiłem się na ogólnej strukturze projektu firmowego....

Zarządzanie projektami w małej firmie – część 1

Wielokrotnie pisałem już na blogu (i jeszcze nie raz będę pisał) o tym, że jeśli chce się uzyskać zamierzony efekt (taki jak...